Mencshely, Halom-hegy

A Balaton-felvidék egyik különösen szép kistája a Dörgicsei-medence. A Mencshely és Dörgicse között emelkedő Halom-hegy a földtani értékek iránt érdeklődők számára egyedi csemegéket tartogat. A kiváló adottságokkal rendelkező szőlőhegy neve első ízben egy 1269-ben kelt oklevélben tűnik fel, a Halom-hegyi borok hírneve manapság is elsőrendű.

A tájképi élmény, a geológiai érdekességek, és a kialakított bemutatóhelyek évről-évre több turistát vonzanak a Bakony-Balaton Geopark egyik nemrégiben fejlesztett helyszínére. A terület hatékony megismertetése érdekében alakították ki a Mencshely település déli végétől induló Vulkán Tanösvényt. A 16 ismertető táblával ellátott kirándulóútról érdemes letérni, hogy a hegyen álló pincék helybéli jellegzetességeit is megismerjük.

Kevesek előtt ismert, hogy a Halom-hegy a Tapolcai-medence vulkáni tanúhegyeihez hasonlóan keletkezett, úgy 4 millió évvel ezelőtt indultak meg a térséget átalakító folyamatok. A felszínre ömlött bazaltos láva megszilárdulása révén keletkezett a később jól használható kőzetanyag; a kőbányászat nyomát a mai napig őrzi a hegy. A tanösvényt Dörgicse felől is megközelíthetjük, több turistajelzés (kék, piros sáv illetve a kék háromszög) vezeti a látogatókat a kilátó irányába. Az indító mencshelyi Kőparktól kiegyenlített térszínen sétálunk, majd az árnyas hegyoldalban folytatódik az utunk. Látványos makettek szemléltetik a hegy kialakulásának fázisait a hajdani kőfejtő bejáratánál. A bánya egykori udvarában észlelhető a természet hódítása: mára a korábban megbolygatott területen a növény- és állatfajok sokszínűsége, az élőhelyek változatossága figyelhető meg. A hegytetőre érve meglepetések sora tárul elénk: az egész Balaton-felvidék földtörténetét végigkövető időösvény és a környékbeli bazaltvulkánok keletkezését ismertető vulkáni időfal mellett egy szabadtéri színpad is helyt kapott. A Balaton méretarányos kőtérképe a bazalthegyekkel igazi kuriózum, és a hegyet koronázó Kossuth kilátóból lenyűgöző körpanoráma tárul fel. A közel 400 méter magas tetőről a tanösvény másik szakaszán vagy a dűlőúton térhetünk vissza a faluszéli kiindulási pontra.

A Kossuth kilátó:

Térképes segítség: turistautak.hu térkép

Írta/fotózta:

Túra jellemzők:

Táv: ~ 3000 méter
Szintkülönbség: ~ 60 méter
Nehézségi fok: könnyű
Jelleg: Kisgyermekkel teljesíthető

Település: