Kedvcsináló

A Balaton-felvidék térsége hazánk egyik legkeresettebb turisztikai célpontja, a történelmi ősi időktől lakott, kedvelt, változatos adottságú színtér. 

A Balaton, mint központi motívum meghatározza a régió életét, a tó vonzása főként a nyári időszakban érvényesül, ám folyamatosak a törekvések a „négy évszakos Balaton” megteremtésére, ami a közelmúltban történt összefogások, újabb programlehetőségeket felvillantó koncepciók révén sikeres lehet. 

A Magyar tengerként is ismert természeti képződmény mellett csábító erejével hat a nyugalmat, aktív kikapcsolódást keresőkre a Balatont övező egyedi és szívet melengető kultúrtáj. 

A terület elbűvölő sokrétűsége, mesés képe a változatos geológiai, domborzati adottságoknak köszönhető. A Balaton-felvidéki táj mozaikossága az autentikus tájrészletekkel adja azt a máig érzékelhető harmóniát, amely többletértéket jelent az itt tartózkodók számára. Az érvényben lévő tájbeosztás szerint a Balaton-felvidék kistájcsoport magába foglalja a Badacsony-Gulács csoport, a Balaton-felvidék és kismedencéi – köztük a Pécselyi-medence, a Káli-medence– kistájat. A Dunántúli-dombsághoz sorolták a parti szegélyt alkotó Balatoni-Riviérát, a Keszthelyi-Riviérát és a Tapolcai-medencét. 

A népi építészeti örökség, a kultúrtörténeti emlékek, különleges építmények, vallással kapcsolatos értékek gazdag tárháza nyílik meg a szemünk előtt a Balaton-felvidék és környékének felkeresésével. Különösen bővelkedik középkori templomromokban területünk, de a különféle kőzetekből felépült hegyek csúcsait koronázó várromok, a hajdan bővebb vízhozammal áramló patakok, vagy a kisebb, helyi nevükön sédek mentén épült vízimalmok is példátlan érdekességgel jelentenek vonzerőt. A különféle felekezetű falvak, közösségek egyházi építményeinek többsége védett műemlék, a templomok, szőlőhegyi kápolnák és a szórtan megjelenő szakrális kisemlékek– kőkeresztek, szentek szobrai– egyedi hangulatot kölcsönöznek a tájnak. Tájházak is működnek több településen, amelyek segítségével megérthetjük az egykori életvitel otthonhoz kapcsolódó folyamatait. 

Túraútvonalak tekintetében gazdag a terület, a jelzett turistautakon feledhetetlen és kalandos kirándulásokat tehetünk. A szakrális tematikájú Mária út is érinti a Balaton-felvidék több pontját. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park 1997 óta kezeli a védett területeket, a földtani értékek bemutatásáért, népszerűsítéséért pedig a szervezet keretében működő Bakony-Balaton Geopark szakembercsoportja felelős. A kiterjedt turisztikai kínálatban számos tanösvényt, kidolgozott, információs táblákkal ellátott túraútnovalat, illetve bemutatóhelyet találunk. Kerékpáros útvonalak is segítik a két keréken érkezők felfedezőútjait, a kiépített kerékpárutak mellett földutakon is nyílik lehetőség a táj bebarangolására. Kilátóhelyek, épített kilátók segítik a panoráma feltárását szerte a vidéken, egy-egy magasabb pontról a Mecsek vagy az Alpok térsége is kivehető. 

A Balaton-felvidék sajátos karakterének kulcsfontosságú elemei a szőlőhegyek. A táj képét meghatározó szőlőültetvények, mandulasorok, gyümölcsfák szemet gyönyörködtetők minden évszakban. 

A szőlőtermesztéshez, borkészítéshez- és tároláshoz kötődő épületek a hagyományos gazdálkodás, tájhasználat múltját, jobb esetben jelenét tárják elénk, agrártörténeti, építészeti, helytörténeti jelentőségük mellett néprajzi jelentőségük kiemelkedő. A Balaton-felvidék présházöröksége kiemelten gazdag, a még meglévő értékek megőrzése elsődleges feladat. A szőlőhegyi értékek megismerésére több településen van lehetőség az értékeket felfűző, szervezett túra keretében. 

A szőlőtermesztés- és borkészítés hagyományaihoz kapcsolódó borkultúra mélyreható múltra tekint vissza, manapság újraéledőben van a kiváló minőségű, egyedi jellegzetességeket tükröző borok preferálása, és a borok köré szerveződő programok szorgalmazása. Híres borfesztiválok – borhetek, bornapok, borhétvégék– váltak közismertté és kedveltté a térségben. A feltörekvő borászatok a fehér, rozé- és vörösborok széles választékát tárják elénk. Bortúrák, borutak vonzzák az idelátogatókat, és különleges helyszíneken, vendéglátóhelyeken is részt vehetünk érdemi és professzionálisan lebonyolított borkóstolókon. Gasztronómiai élményeket is szerezhetünk a térség jó kvalitású éttermeiben, de akár a strandi büfékben is. 

Szabadidős programok terén élen jár a Balaton-felvidék, a sporthoz, aktív kikapcsolódáshoz kapcsolódó létesítményeket a településeknél emeljük ki. 

A nagyobb városokban, de akár a legapróbb faluban is múzeumok, kiállítóterek, művészeti galériák segítik a szellemi táplálék megszerzését. 

Számos termelői piacon szerezhetjük be helyi kistermelők élelmiszereit, kézműves termékeit és egyéb portékáit. Óriási népszerűségnek örvend a Káptalantóti piac, de Révfülöpön, Tihanyban, Vászolyon és Dörgicsén is működnek kisebb-nagyobb piacok. 

A Balaton-felvidék küldetése az élhetőség megtartása mellett a minőségi élményt adó, értéktudatos, szelíd turizmus fenntartása. 

Írta:

Pető Piroska 2021.