Pető Piroska

Pető Piroska kötődése a Balaton-felvidékhez kisgyermek kora óta erős, szüleivel egy Dörgicse melletti szőlőhegyen tölthetett sok időt, mely megalapozta későbbi érdeklődését és elhivatottságát a táj iránt. A természetjárás, hazánk értékeinek megismerése végig kísérte fiatal éveit, egyetemi tanulmányait már Veszprémben folytatta, ahonnan céltudatosan járta a falvakat, szőlőhegyeket. 2008-ban végzett okleveles környezetmérnökként, elsősorban egyedi tájérték kataszterezéssel foglalkozott, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságával együttműködve. A diploma megszerzése után közvetlenül kezdett Balatonfüreden dolgozni, hulladékgazdálkodási területen. Az egyedi tájértékek gyűjtése, fényképezése, az épített örökség felfedezése és dokumentálása továbbra is napirenden maradt. Érdeklődési köréhez kapcsolódó tanulmányokat folytatott, több geotúra-vezetői oklevelet szerzett, majd borász, vincellér, okleveles borbíráló és térinformatikai ügyintéző, valamint fotográfus képzésen vett részt. 2010-től részese volt a Balaton-felvidék egyedi tájértékei című DVD filmsorozat életre hívásának. A 2014-ben megjelent, Hagyományok, Magyar értékek és hungarikumok Veszprém megyében című kötetben szerepelhetett a szőlőhegyi épületekről szóló írása, Présházak és pincék a Balaton-felvidéken címmel. A hungarikum törvény megjelenését követően lehetőség adódott pályázatok segítségével különböző típusú értéktárak létrehozására. E lehetőségeket kihasználva Piroska közreműködésével jött létre Dörgicse, Örvényes, és Káptalantóti és Vászoly települési értéktára, továbbá számos, a témában íródott cikk fűződik a nevéhez. Az értékek megismertetésében, népszerűsítésében is igyekszik részt vállalni közösségi oldalak működtetésével, fényképek közzétételével. Az elmúlt években több fotókiállítás alkalmával tárta az érdeklődők elé a táj egyedi hangulatát, az épületek értékes részleteit. Több környékbeli településképi arculati kézikönyv megalkotásában vett részt.

Az utóbbi években a Balaton-felvidék értékeinek megismertetését, tudatosítását célzó Értéktúrák szervezése és lebonyolítása került mindennapjainak fókuszába, az értékeket ismertető előadások mellett.

A térség települési értéktárainak könyv formájában történő bemutatása jelenti egyik fő tevékenységét, meggyőződése, hogy a nagyobb nyilvánosság elérése révén válhat még többek számára fontossá az egyedi értékek megőrzése.

E szellemiség éltetésével és kiemelt lelkesedéssel vesz részt az oldal szöveges illetve képes tartalmának kialakításában.