Hévíz értékei

A Keszthelytől pár kilométerre fekvő Hévíz már zalai tájak felé hangolja az utazót, de még érezhető, látható a Balaton vonzása. A Gyógy-tóról világhírnévre szert tett település rengeteg turistát vonz. A környéken bőséggel találunk felfedezésre való kirándulóhelyeket, de helyben is érdemes egy értékekre fókuszáló sétát tennünk.

A Tófürdő közelében lévő parkolótól indulunk útnak. A Dr. Schulhof Vilmos sétány önmagában élményt jelent, a csodálatos tó, és a történelmi épületek egyedi hangulatot tárnak elénk. Az itt látható épületek az 1870-es években épültek, majd az 1900-as évek elején alakították át őket a ma is látható kétszintes házakká. Több szobor, érdekes műalkotás tűnik fel, a Tófürdő bejáratával szemben található „a Tó tündére” című szobor. A nőalak jobb keze Hévíz város címerén nyugszik, bal oldalán a tavat a rossz szellemektől megóvó kerub szimbolikus alakja látható.

A Rákóczi utcán haladunk tovább, a Széchenyi utca felé, ahol balra fordulunk. Nagyon érdekes, rendhagyó formájú és színű, kéken virító templom kerül a szemünk elé, ez a Szentlélek templom. Az impozáns megjelenésű épület gótikus és modern stíluselemeket ötvöz: hét tornya a névadó hét ajándékát jelképezi, felülnézetből pedig egy kitárt szárnyú galambra emlékeztet. 1999-ben szentelték fel.

A Zrínyi Miklós utcán haladunk tovább, az Egregyi útig. A város különleges területére érkeztünk, Egregy sajátos hangulatát a szőlőhegyi környezetnek köszönheti. A szőlészetnek, borászatnak a római időszakig visszanyúló hagyománya van itt. A török időkben a középkori falu elpusztult, elnéptelenedett, ezt követően a 18. század elején német telepesek betelepítésével pótolták a népességet. Ők elődjeikhez hasonlóan folytatták a tradicionális, Balaton környéki szőlőtermesztést. Az egregyi szőlőhegyet 1998-ban minőségi bortermelő hellyé, az itt termő borokat pedig balatoni tájjellegű borokká nyilvánították. Az ide látogató turisták a könnyed kikapcsolódás, a helyi borok és kísérő falatok melletti derűs beszélgetések lehetőségét találták meg itt. A vendégfogadásra be is rendezkedtek a gazdák.

A Dombföldi utca végén fekvő temetőben sétánk egyik legértékesebb építménye teszi fel az I-re a pontot. Az Árpád-kori Szent Magdolna templom tekintélyt parancsoló kisugárzása áthatja a helyszínt. 1341-ben említik írásos források először, az épület a 16-17. században erősen megsérült, később a barokk időszakban, 1731-ben renoválták. Szerencsére az átalakításkor csak a legszükségesebbeket javították, így fennmaradt a templom középkori formája. Ezt követően a templomot még többször restaurálták, legutóbb 1991-ben. Hévíz e séta során megmutatta legfőbb természeti értékét, és legkülönlegesebb védett műemlékét is.

Az Egregyi templom:

Térképes segítség: turistautak.hu térkép

Írta/fotózta:

Túra jellemzők:

Táv: ~ 3200 méter
Szintkülönbség: ~ 40 méter
Nehézségi fok: könnyű
Jelleg: Kisgyermekkel 3 éves kor felett teljesíthető

Település: