Dörgicse szakrális emlékei

A Balaton-felvidék szívében foglal helyet a templomromjairól híressé vált Dörgicse. Az egykori öt különálló faluból mára Alsó, Felső- és Kisdörgicse maradt meg, ezek pedig egyesültek. Domborzati, földtani, tájképi szempontból kiemelten változatos a település, a vallási emlékre fókuszáló túránkat a Vászoly felől következő Kisdörgicsén kezdjük. A takaros házakkal bíró, békés hangulatú falurész arculata egyedi, a Diófa utcán egy kisméretű evangélikus templom áll, a házak közé illeszkedve. Sétánk az utca vége felé, a díszes oromfalakkal ellátott lakóházak mellett folytatódik, innen érjük el a Szent Miklós templomromot, mely a Nemes-mező területénél simul bele a tájba. Árpádkori, román stílusú, egyhajós, íves szentélyzáródású falusi kőtemplomként hívogatja a turistákat, sportolókat. A 13. század elejéről származik, déli homlokzatán három román kori lőrésablakot nyitottak.

A közelben futó sárga jelzésen folytatva az utat, a Mária útra is kapcsolódva egyben a térség egyik legkülönlegesebb geológiai értékéhez, a Kű-völgy mészkőszurdokához jutunk. A tekintélyes magasságú, Füredi Mészkő kőzettípusból felépülő sziklák kísérnek a Bere-árok mentén, s nemsokára kibukkanunk a piros jelzést hozó földútra, amelyen jobbra fordulva érjük el következő célpontunkat.

Ahogy kitárul a kép, fantasztikus érzés fog el minket! Balra tekintve, a felsődörgicsei temetőtől- ahol egy feszület és egy hősi emlékmű is áll- csodálatos kilátás nyílik a Balaton felé, és tőlünk jobbra mutatják hullámzó, lilás képüket a Dörgicsei Levendula Major ültetvényei. Mindezt pedig a mélységes szakralitással átitatott helyszín koronázza meg: a Szent Péter tiszteletére felszentelt ikertemplom romja és a tőle egészen közel, nyugatra épített evangélikus templom kettőse. A területen számos római kori lelet került elő, köztük sírkő töredékek.

Érdemes látogatást tenni a Levendáriumban, ahol pihenésképpen finom levendula vagy rózsa szörpöt is fogyaszthatunk. A temető mellett közvetlenül indul egy földút Alsódörgicse felé, az egykori kerteket magába foglaló Aszó mentén ereszkedünk a faluközpontig, amely korábban a Magyar Kegyes Tanítórend uradalmának is központja volt. A téren szemrevételezhető a római katolikus templom, egy kőkereszttel kiegészülve, illetve a közeli evangélikus templom és a parókia különleges épülete. A Granarius Étteremtől a Fenyvesalja utca felé indulva, majd a Gernyei utcára térve törünk felfelé, míg elénk tárul az a rét, amely az impozáns, messziről is meghatározó Boldogasszony templomromot hordozza jeltőjén.

A 12. századi előd-templomból alakult ki, két periódusban épült a 13. és a 14. század folyamán, nyugati homlokzati támpillér megerősítéssel.  Egyenes szentélyzáródású.

A templom mellett temetőt tártak fel, valamint az építményt védő kőkerítés alapjait is megtalálták. Környezetében tűzrakóhelyekkel, padokkal felszerelt pihenőhelyet alakítottak ki, e varázslatos helyszínen esküvőket is tartanak, és közösségi színtérként is megállja a helyét.

A Felsődörgicsei templomrom:

Térképes segítség: turistautak.hu térkép

Írta/fotózta:

Túra jellemzők:

Táv: ~ 2500 méter
Szintkülönbség: ~ 50 méter
Nehézségi fok: könnyű
Jelleg: Kisgyermekkel teljesíthető

Település: