Balatonalmádi – Felsőörs

Balatonalmádi jó hangulatú, értékgazdag városa számos kiváló kirándulóhely kiindulópontja lehet. Vörösberény, Káptalanfüred mind más irányokban vezérli a látogatókat. Felsőörs felé szép, könnyű túrát tehetünk látványos kilátással és természeti értékekkel fűszerezve.

A Felsőörsi úton, a piros sáv jelzésen indulunk a szőlőhegyek irányába. A városból kiérve kedves, kertvárosias környezet uralja a tájat, majd fantasztikus lelátás nyílik a Balaton és a környező erővel borított térség felé. A felsőörsi Öreg-hegy jó szőlőtermő vidékén remek borok születnek, és a szőlőhegyi hangulat még érzékelhető. Híres dűlő ezen kívül a falutól északra fekvő Pocca-dűlő.

A falu belterületén a Búzer-kereszt fogad, itt ágazik el az út Alsóörs irányába. A Fő utcán haladva több műemlék épület tűnik fel, egyedi hangulatot kölcsönözve a falu arculatának. Felsőörs értéktára rendkívül gazdag, az épített örökségen felül a természeti értékek bőséges tárháza mutatkozik meg a jegyzékben. Kiemelték a Malom-völgyi mésztufagátakat, és a Szent Kereszt hegyet is a Miske sziklával.

Utunk a térség leghíresebb műemléke, a románkori prépostsági templom mellett halad. Szenteljünk a megtekintésére fél órát, megéri! 1500 körül átalakították a templomot, ekkor kapott a toronyalj, a  hajó és a szentély téglaburkolatot, az oldalcsarnokok és a kápolna pedig öntött terrazzo padlót. Az 1730-as években Padányi Bíró Márton veszprémi püspök kezdte meg az akkor romos állapotában is lenyűgöző templom újjáépítését a kornak megfelelő barokk stílusban. Ezt a fehér falfelületek jelzik, valamint a bútorzat: szószék, orgona, főoltár, két mellékoltár, főpapi szék, padok.

A rendhagyó szépségű épülettől Veszprém felé haladunk tovább a főúton, majd a zöld jelzést követve a Forrás-hegyi geológiai bemutatóhely felé. A tanösvénnyel is kiegészített terület megismertetéséhez vezetőfüzet is rendelkezésre áll. A Forrás-hegy egykori kőnyerő hely, amely nemzetközi jelentőségű földtani, őslénytani, rétegtani érdekességeket vonultat fel. Az itt kialakított geológiai bemutatóhelyen a Triász-tenger üledékeinek és a Föld tűzhányóműködésének több százmillió éves megkövült maradványai tekinthetők meg.

A terület földtörténeti leleteit Böckh János geológus fedezte fel a 19. század végén. Kutatók odaadó munkái nyomán világszerte ismertté vált ez a lelőhely, amelyet Magyarország első földtani alapszelvényeként tartanak számon. A Bakony-Balaton Geopark népszerű célpontja izgalmas időtöltést ígér.

A műemlék vöröskő templom:

Felsőörsi utcarészlet:

Térképes segítség: turistautak.hu térkép

Írta/fotózta:

Túra jellemzők:

Táv: ~ 5100 méter
Szintkülönbség: ~ 110 méter
Nehézségi fok: könnyű
Jelleg: Kisgyermekkel 4 éves kor felett teljesíthető

Település: