Balatonalmádi barangolás

Balatonalmádi sokrétű, nyaralók körében kedvelt és gazdag épített örökséggel rendelkező kisváros a Balaton keleti partjának közelében. Vonattal is könnyen elérhető, és Veszprém felől is csak egy ugrásnyi. A település kiemelkedően gazdag értéktára rögtön felfedezésre csábít, a helytörténeti gyűjtemények oldalán részletesen tájékozódhatunk a jegyzett értékekről, majd könnyű és élménydús sétával személyesen is felkereshetjük az alább kiragadott látnivalókat.

Festői kiindulási pont a vízpart mentén húzódó Öreg-park, amely számos egyedi tájértéket, műalkotást rejt. A Szent Erzsébet ligetet helyi jelentőségű védett természeti területként jegyzik értékes növényállománya miatt. A térségből a kék háromszög jelzés mentén haladunk tovább, az egykori szőlőhegy, ma a város dombtetőig felkúszó utcáin. Két vallással kapcsolatos érték, a Szent Jobb kápolna és a Szent Imre templom késztet megállásra. Az utóbbi épület alapkövét a trianoni tragédia 10. évfordulóján rakták le 1930. június 4-én, majd november 5-én, Szent Imre herceg ünnepén az ünnepelt szent tiszteletére már meg is történt a felszentelés. Ahogy emelkedünk az úton, egyre tágul a kilátás. Kevesek előtt ismert, sajnos már a múlt homályába vész az egykori Veszprém-Alsóörs vasútvonal emléke. A helyi értéktár szerencsére kiemelten foglalkozik a témával, a vasúthoz kapcsolódó, megmaradt objektumokat bemutatja. Rendhagyó érzés kerít hatalmába a vöröskő hídon büszkén álló mozdony megpillantásakor. A Budai Nagy Antal utca felett áthaladó régi vasúti hidat 1992-ben közadakozásból állították helyre a Honismereti kör kezdeményezésére. Itt található a 375-ös számú gőzmozdony, amellyel a város méltón megemlékezik az útvonalról. 1994. július 9-én avatták fel az emlékhelyet. Itt halad a vörös homokkő tanösvény is, út közben ehhez is csatlakozunk.

Kalandozásunk záró akkordjaként tájképi élménybombát robbantunk: Almádi egyik legközismertebb turista-célponja az Óvári-messzelátó, amely a város egyik jelképévé vált. Nevét dr. Óvári Ferenc ügyvédről, országgyűlési képviselőről kapta. Egy időben Wesselényi Kilátónak is nevezték a valóban messzire látást biztosító építményt.

A kilátóhoz illesztett leírás így szól: „A panoráma középpontja a Fűzfői-öböl, az előtérben balra Vörösberény, jellegzetes templomaival. Messze jobbra a kenesei magaspart belesimul a Sió völgyébe, majd Külső-Somogy magas pannon dombjai sorakoznak. A Fűzfői-öböl mögött, a magaspart vonulatából kissé kiemelkedik a Papvásár-hegy, a berhidai Jákó-hegy, balra a fűzfői gyárak. Vörösberény felett magasodik a Megye-hegy, nyugat felé a Vár-hegy, a Vörös-hegy és a Csere-hegy látszik.” Élőben az igazi, kerekedjük fel e kellemes sétára, akár kisgyermekekkel is.

Kilátás Vörösberény felé:

Panoráma a Fűzfői-öböl irányában az Óvári messzelátóból:

Térképes segítség: turistautak.hu térkép

Írta/fotózta:

Túra jellemzők:

Táv: ~ 1700 méter
Szintkülönbség: ~ 85 méter
Nehézségi fok: könnyű
Jelleg: Kisgyermekkel 3 éves kor felett teljesíthető

Település: