A közelében (Cseres dűlő) feltárt temetője érdekes példája az avar és a magyar lakosság folyamatos együttélésének.

A falu első említése 1329, mely az Essegvári család csékúti birtokának része volt. A török háború alatt elnéptelenedett, de 1733-ban újra telepítették, ill. az ősi lakossága visszatért. Egy 1820 körül épült nemesi kúria még ma is látható.

Az Ajkától 13 km-re fekvő egykori bányász település sok érdekességet rejt. Neve a határában talált bauxitról és a községben tevékenykedő „gyógyfüves pap”, Dr. Szalai Miklós esperesről ismert, aki itt élt 1946 és 1990 között haláláig. Itt született meg a híres „Halimbai füveskönyv”, helyben kísérletezte ki a ma már boltokban nem kapható „Halimbárium” elnevezésű gyógytea-keverékét.

A falu első írásos említése 1272-ből való, de már jóval előbb lakott terület lehetett. A község határában gazdag régészeti lelőhelyeket tártak fel. A kelta lakókhoz köthetők a kora vaskori halmok és leletek, valamint a korai római sírok és épületmaradványok. A településen kiváló, szabadidő eltöltésére alkalmas kirándulóhelyek találhatók, köztük két horgásztó, erdőterületek, a Malom-völgyi pihenőpark, és vizes élőhelyek.

Érdemes felkeresni a Dr. Szalai Miklós Emlékházat és Helytörténeti Gyűjteményt, valamint a Bauxitbányászati Gyűjteményt. Az emlékház és a kert egész évben látogatható, a fűszerkert, a Kneipp-féle Mezítlábas ösvény, a kerti tó, az ovikert és a rovarhotel izgalmas kikapcsolódást nyújt. Halimba települési értéktára a megyében készített gyűjtemények szép példája.

Halimba templomát a középkori romba dőlt templom romjain építette föl a birtokos Rivényiné Nagy Erzsébet 1735-ben.

A faluban található egy klasszicista stílusban épült nemesi kúria, mely 1820. körüli eredetű. A ház úrasszonya 1825-től haláláig Berzsenyi Lídia (Barcza Károlyné) volt, a magyar irodalom nagy költőjének, Berzsenyi Dánielnek leánya. Több feljegyzés emlékezik meg arról, hogy a költő többször is járt Halimbán.

A halimbaiak körében Csorba-kastélynak ismert épület építésének pontos évét nem ismerjük, e klasszicista jegyekkel rendelkező kúria építtetője Perlaky Gábor volt.

Borítókép: Mészáros Norbert

Írta/fotózta:

Halimba - Látnivalók
Sorry, No posts.
Halimba - Gasztronómia
Sorry, No posts.
Halimba - Szállások
Sorry, No posts.
Halimba - Borászatok
Sorry, No posts.
Halimba - Strandok
Sorry, No posts.
Halimba - Hasznos infók
Sorry, No posts.