Balatonederics

Középkori (XIII. századi) temploma, román és gótikus elemekkel, erősen átalakítva ma is áll, alapjaiban római épületmaradványokkal.

A falu az 1572-es török háborúban elpusztult, de a lakossága már az 1640-es években visszaköltözött, és azóta is folyamatosan lakja.

A Nyugat-Balaton kapujaként emlegetett Balatonederics kiváló fekvéssel, rendezett környezettel, és számos építészeti, illetve természeti értékkel várja a látogatókat. A Keszthelyi-hegység keleti oldalán húzódó lejtők szőlőparcelláitól festői kilátás nyílik a Tapolcai-medence egyedülálló formavilágú tanúhegyei felé, a Balaton kékje pedig leírhatatlan élményt nyújt. Több kilátópontot nevesítenek a település honlapján.

A híres Afrika múzeum a község legismertebb nevezetessége, mely az ország minden pontjáról vonzó úti cél. Megalapítása a neves afrikakutató, vadász, néhai Dr. Nagy Endre érdeme, akinek a kastély sokáig vadászotthona volt. A múzeumban közel 4 évtized gyűjtőmunkájának gyümölcse tekinthető meg.

Egy hírhedt épület tűnik fel a 71-es műút közelében, közkedvelt témaként sok cikk szereplője volt már a Fekete kastély, amely a 18. század végéről származó védett műemlék, sajnos kedvezőtlen állapotban.

A település központjában álló római katolikus templom a korábbi gótikus templom helyén épült késő eklektikus stílusban, 1895-ben.

A falu utcáinak feltöltődést biztosító hangulata a szőlőhegyen is érezhető, több pince-présház is védelmet kapott egyedi értékei miatt.

Különleges természeti értéke a Csodabogyós barlang. A Balatonedericsi-fennsík keleti peremén nyíló barlang több mint 6 kilométeres hosszúságával és dunántúli viszonylatban páratlan cseppkőgazdagságával hazánk egyik legújabb természeti kincsét jelenti. Egy, már korábban is ismert kisebb üregből kiindulva, a folytatást elzáró omladék kibontásával 1990 őszén az Acheron és Labirint barlangkutató csoport jutott be a kiterjedt járathálózatba, amely nevét a környéken tenyésző szúrós csodabogyóról kapta. Kalandtúrákon vehetünk itt részt, különböző opciókat választva, képzett túravezetők iránymutatásával.

Kifejezetten gyerekek részére hozták létre a szép és érdekes útvonalon haladó Pele apó tanösvényt.

Borítókép: Kovács Péter

Írta/fotózta:

Balatonederics - Látnivalók
Balatonederics - Gasztronómia
Sorry, No posts.
Balatonederics - Szállások
Sorry, No posts.
Balatonederics - Borászatok
Sorry, No posts.
Balatonederics - Strandok
Sorry, No posts.
Balatonederics - Hasznos infók
Sorry, No posts.