Az 5 legrejtettebb templomrom a Balaton-felvidéken

1. Vászoly, Szent kereszt egyház

Pécselyről Vászoly felé érkezve, a falunévtábla előtt feltűnik az „Emlékkereszt” felirat. Kevesek előtt ismert, hogy a Bagó-hegy aljánál lévő Szentegyház dűlőben templom falmaradványai bukkannak elő. A kisméretű, egyenes szentélyzáródású templom az 1600-as évek végére már pusztulófélben lehetett. A Vászoly Fennmaradásáért Közalapítvány kezdeményezése és támogatása útján 2010-ben emlékkeresztet állítottak az emlék megőrzése érdekében. A romoktól pár méterre, egy apró tisztáson kapott helyet a tekintélyes magasságú tölgyfa kereszt, melynek felszentelésére 2011 szeptemberében került sor.

2. Monostorapáti, Almádi templomrom

Monostorapáti nevének hallatán már gyanút foghatunk, hiszen a szó mindkét tagja vallással kapcsolatos vonatkozásra utal. A falutól értékes kirándulás tehető az egykori Almád területére, ahol a nemrégiben feltárt és mára már gondozott kolostorrom húzódik. Az almádi apátság hazánk legősibb magánalapítású monostora, melyet a Balaton-felvidék akkori leggazdagabb főúri családja, az Atyusz nemzetség testvérpárja, Atyusz és Miske alapított és épített fel édesapjuk vállalása szerint. A templom 30 méter hosszú, 15 méter széles, háromhajós, nyugati karzattal és kettős toronypárral rendelkező építmény volt. A hely szellemisége átható, érdemes a közeli Szentkúthoz is elzarándokolni.

3. Dörgicse, Szent Miklós templomrom

Vászoly felől Dörgicsére érve első ízben a kissé elszigetelt, de fantasztikus adottságokkal rendelkező Kisdörgicsén át vezet az utunk. A községtábla magasságában kell jobbra letérnünk a Nemesmező felé ahhoz, hogy a szívderítően kedves Szent Miklós templomromot szemügyre vehessük. Árpádkori, román stílusú, egyhajós, íves szentélyzáródású falusi kőtemplomként hívogatja a turistákat, sportolókat. Déli homlokzatán három román kori lőrésablakot nyitottak. Ha ezt az úticélt választjuk, garantáltan nem fogunk tömegekbe botlani.

4. Tihany, Újlaki templomrom

A Tihanyi-félsziget hazánk egyik legfrekventáltabb turisztikai célpontja, egy halom épített illetve természeti érték, nevezetesség vonzza a településre a világ minden tájáról az érdeklődőket. Ha nem kívánunk zajban, frusztrálóan emberekkel teli környezetben időt tölteni, abban az esetben is jó választás lehet a félsziget egy-egy zuga. Sajkodról, és a Belső-tó felől jelzett turistaúton juthatunk el egészen a félsziget déli pereméig, ahol egy templomrom örvendeztet meg minket. Zavarástól mentes, autentikus, cserjés környezetben tárul elénk az Újlaki templomrom hívogató formája. A révhez közeli egykori révészfalu emlékét őrzi az építmény, melynek egyenes záródású szentélyfala ma is áll.

5. Uzsa, Uzsaszentléleki templomrom

Uzsa Tapolcától nyugatra fekszik, a Keszthelyi-hegység lábánál. A bazaltbányászatáról ismert község, Uzsabánya Lesenceistvánd felől jól közelíthető egy tartalmas kirándulás alkalmával. A térképet böngészve feltűnik egy hely, ami elhelyezkedésénél fogva ínyencfalatként jön számításba. Az Uzsaszentléleki kolostor romjai nem egy mély völgyben, hanem a hegytető közelében tárulnak fel, vadregényes erdei hangulatban. Egy körülmény még különlegesebbé teszi a helyszínt, nevezetesen, hogy a bányaterület közvetlen közelében érhető el. A látogatásnak elvi akadálya nincs, előre történő megtekintési szándéknyilatkozattal biztosítják a bejutást. A templomnak ma már csak az alapfalai láthatóak, apszisának északi fala úgy 4-5 méter magas, ehhez csatlakozott a kolostor. Szép, megnyugtató, turistaáradattól mentes helyszín.

További cikkek